Informacje o organizacji


W dniu 10 października 1990 roku Tomasz Guja, instruktor samoobrony Jujutsu i uczestnik zawodów Ju-jitsu sportowego (1985, 1986), który wcześniej ćwiczył Karate oraz Goshin jitsu mistrza Andrzeja Trepte (5. Dan EJJU), założył w Jaworznie ośrodek, w którym zaczął nauczać samoobrony i walki wręcz opartej na zmodyfikowanych technikach Karate, Judo, Jujutsu, Aikido i boksu. Tworząc program techniczny polskiego Jiujutsu (czyt. dźiudżutsu) T. Guja wzorował się na pomyśle niemieckich ekspertów samoobrony Ju-Jutsu (der modernste Selbstvereidigung Ju-Jutsu) z 1969 roku oraz kombinacjach technik obronnych mistrza Vlado Schmidta (wtedy 6. Dan WJJF).
W 1992 roku T. Guja opracował również regulamin walki sportowej Jiujutsu i zaczął organizować otwarte ogólnopolskie turnieje walki wręcz, w których rywalizowali przedstawiciele Jujutsu, Judo, Kungfu, Kickboxing, Hwarangdo, a w późniejszym okresie (po roku 2000) również zawodnicy uprawiający Karate, Sambo, brazylijskie Jiu-Jitsu, Taekwondo, Hapkido, Taijutsu, boks, Thai Boxing, Aikido i MMA. Początkowo system Jiujutsu obejmował Samoobronę Jiujutsu i Sportowe Jiujutsu.

18 kwietnia 1993 roku Tomasz Guja zorganizował w Jaworznie I Mistrzostwa Polski w Jiujutsu. W imprezie tej udział wzięło blisko 100 zawodników z 21 ośrodków.
Dzięki zaangażowaniu lidera Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu w krótkim czasie Jaworzno stało się centrum Sportowego Jiujutsu i nowoczesnej efektywnej Samoobrony Jiujutsu w Polsce.
W 1993 roku powołano Polską Organizację Jiujutsu z siedzibą w Jaworznie, której prezesem został T. Guja. POJ przejęła od Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu zadania w zakresie organizowania sportowego współzawodnictwa oraz szkoleń w walce wręcz Jiujutsu, w czasie których zajęcia praktyczne i teoretyczne prowadziło wielu popularnych w kraju instruktorów samoobrony Jujutsu. W dniach 27-28 listopada 1993 roku w Kopenhadze reprezentanci POJ wzięli udział w 1st JJIF World Cup. Debiut polskich zawodników w turnieju międzynarodowym przyniósł nowe doświadczenia, jednak mało czytelna, mało widowiskowa formuła Fighting JJIF nie została przyjęta przez środowisko POJ, reprezentujące nowoczesny system walki wręcz (Jiujutsu), oparty między innymi na elementach boksu. W rezultacie zrezygnowano z dalszej współpracy z Międzynarodową Federacją Jujutsu (JJIF). W dniu 9 grudnia 1995 roku w Głogowie, pod auspicjami POJ, przeprowadzono II Mistrzostwa Polski w Jiujutsu. Rozegrano dwie konkurencje według przygotowanych przez Tomasza Guję regulaminów - zmodyfikowanych przepisów walki oraz regulaminu samoobrony sportowej, stanowiącego zupełną nowość. W dniach 15-16 czerwca 1996 roku, z inicjatywy Mieczysława Drogosza i Tomasza Guji, w ramach I Spartakiady Szkół Detektywistyczno-Ochroniarskich zorganizowanej przez Pomaturalne Studium Detektywów i Pracowników Ochrony w Krakowie, przeprowadzono turniej Jiujutsu. W dniu 13 sierpnia tego samego roku w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, z inicjatywy wiceprezesa POJ - Pawła Kraszewskiego, z udziałem zawodników z Głogowa, Jaworzna, Łodzi i Chrzanowa rozegrano Obozowy Turniej Jiujutsu. Podobne zawody odbyły się w Szczytnie również w 1997 roku. Od 1996 roku POJ zaczęła rozgrywać turnieje ogólnopolskie również w klasie juniorów (16-18 lat).
III Mistrzostwa Polski w Jiujutsu, które odbyły się w Dalkowie 1997 roku, były ostatnimi zawodami POJ przeprowadzonymi w tzw. „berlińskim stylu”, tj. formule walki przerywanej.

Rok 1998 był przełomowy w historii POJ i rozwoju sportowego Jujutsu w Polsce. Dziewięcioosobowa reprezentacja Polskiej Organizacji Jiujutsu zadebiutowała w Mistrzostwach Świata Międzynarodowego Stowarzyszenia Sport Jujitsu (International Sport Jujitsu Association), które odbyły się w kanadyjskim Vancouver. Polacy debiutujący w formule walki ciągłej Sport Jujitsu wywalczyli osiem medali. Tytuły mistrzów świata w klasie juniorów zdobyli: Romana Kasperkiewicz i Maciej Mentel (oboje z Jaworznickiej Szkoły Walki Wręcz Guja Jiujutsu). Srebrny medal w kategorii seniorek wywalczyła Barbara Mastej z Głogowa, zaś Adam Grajewski z Łodzi został wicemistrzem świata w konkurencji wolnej samoobrony (ISJA Goshin Waza). Polska Organizacja Jiujutsu przyjęta została w poczet członków ISJA, zaś Tomasz Guja został mianowany na stanowisko dyrektora ISJA i wyznaczony do reprezentowania tej organizacji w Polsce. Zaraz po powrocie do kraju podjął się on zadania zmodyfikowania mało precyzyjnych przepisów ISJA. Wprowadził kilka zmian w formule walki, dopuszczając między innymi możliwość stosowania nowych technik, ale też wprowadził pewne ograniczenia. Opracował i wprowadził także bezpieczny sprzęt ochronny. Od 1999 roku opracowane przez niego regulaminy - walki sportowej Jiujutsu i samoobrony sportowej Jiujutsu – stały się obowiązującymi przepisami sportowymi Polskiej Organizacji Jiujutsu. W 1999 roku w Łodzi, według nowych regulaminów, rozegrano IV Mistrzostwa Polski Sportowego Jiujutsu. W rywalizacji udział wzięli zawodnicy z Chrzanowa, Jaworzna, Łodzi, Bydgoszczy, Przemyśla, Mrozów, Mińska Mazowieckiego, Sosnowca, Lubska, Krosna Odrzańskiego, Piastowa, Złotoryi, Warszawy. 13 marca 2000 roku w Jaworznie POJ przeprowadziła I Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików w Sportowym Jiujutsu, w którym uczestniczyli sportowcy z Głogowa, Jaworzna, Kobyłki, Łodzi, Mińska Mazowieckiego, Nowego Brzeska, Ołomuńca, Wołomina i Wrocławia. Kolejne mistrzostwa Polski Sportowego Jiujutsu odbyły się w Kobyłce (2001), w Piastowie (2003), w Mikołajkach (2005), w Jaworznie (2007), w Grudziądzu (2009).

W 1998 roku współpracę z Polską Organizacją Jiujutsu nawiązał Stanislav Lansky z Ołomuńca, który opracowany w Polsce system walki wręcz Jiujutsu rozpropagował w Republice Czeskiej. W 2001 roku rozegrano w tym kraju pierwsze zawody Jiujutsu – Turniej Sportowego Jiujutsu o Puchar Dowódcy Wojsk Lądowych Armii Republiki Czeskiej (Olomouc 2001). Kolejne zawody odbyły się w Ołomuńcu w 2003 roku oraz w Prostejovie w 2004 (Morava Cup). W 2005 roku w Chrzanowie przeprowadzono I Międzynarodowy Turniej Sportowego Jiujutsu ? 1st PJO Sport Jiujutsu International Championships, w którym uczestniczyli sportowcy z Polski, Niemiec i Węgier. Podobny turniej, w którym wystąpiło ponad 150 zawodników odbył się również w Chrzanowie w 2007 roku. W 2008 roku w niemieckim Lubz, w ramach IV Europe Open, według Regulaminu walki sportowej POJ rozegrano turniej Sportowego Jiujutsu. W latach 1993-2009 zawodnicy POJ wystąpili w kilku prestiżowych, międzynarodowych turniejach walki wręcz - m.in. I Pucharze Świata JJIF (Kopenhaga 1993), Międzynarodowym Turnieju Jujutsu Europa-Azja (Pinkafeld 2000), kolejnych edycjach Europe Open (Parchim 2000, Schwerin 2002, Lübz 2006, Lübz 2008), Pucharze Świata WKF (Wiedeń 2000, Annecy 2001, Launeburg 2003, Charleville-Mezieres 2008), Mistrzostwach Świata ISJA (Vancouver 1998, Leeds 2000, Johanesburg 2002, Sao Paulo 2004, Mar Del Plata 2006, Orlando 2009), otwartych turniejach Sportowego Jiujutsu w Republice Czeskiej (Ołomuniec 2001, 2003).

Polska Organizacja Jiujutsu z siedzibą w Jaworznie jest wiodącym w kraju związkiem propagującym równolegle Samoobronę Jiujutsu i Sportowe Jiujutsu. Potwierdzeniem znaczenia organizacji, szerokiej skali jej działania są liczne szkolenia, zawody sportowe, pokazy walki wręcz, kursy, obozy szkoleniowo-wypoczynkowe, wyjazdy na imprezy organizowane za granicą, w tym prestiżowe, o zasięgu światowym turnieje walki wręcz. Cyklicznie, co dwa lata, POJ przeprowadza mistrzostwa Polski w klasie seniorów (MP). Od 1996 roku każdego roku rozgrywany jest Ogólnopolski Turniej Juniorów (OTJ), a od 2000 roku także Ogólnopolski Turniej Dzieci i Młodzików (OTDiM) w Sportowym Jiujutsu. W ramach zawodów POJ rozgrywane są następujące konkurencje:

  1. Walka sportowa Jiujutsu – regulamin dopuszcza stosowanie ciosów, kopnięć i rzutów. Skutecznie wykonana dźwignia, duszenie, ucisk mięśnia brzuchatego łydki lub dwugłowego ramienia kończy starcie przed upływem czasu walki, który wynosi 2 razy po 2 minuty.
  2. Samoobrona sportowa Jiujutsu – pojedynki pomiędzy parami zawodników prezentujących techniki obronne przed uchwytami, uderzeniami i atakami przy użyciu broni (kija, noża, broni palnej).
  3. Mocowanie Jiujutsu (Grappling) – walka prowadzona jest głównie w parterze. Punktowane są rzuty oraz pozycja dominująca (siad okrakiem na przeciwniku). Skutecznie wykonana dźwignia, ucisk mięśnia brzuchatego łydki lub duszenie kończy walkę przed upływem czasu walki, który wynosi 4 minuty.
  4. Wolna samoobrona Jiujutsu – zawodnik ma za zadanie obezwładnić atakującego go przeciwnika w sposób nie powodujący obrażeń.
  5. MMA Guja Jiujutsu – pełnokontaktowe pojedynki ze znikomymi ograniczeniami.

Organizowane pod auspicjami POJ ogólnopolskie szkolenia w walce wręcz Jiujutsu obejmują zajęcia praktyczne, seminaria, wykłady i kursy sędziowskie. Do prowadzenia zajęć treningowych zapraszani są również instruktorzy z innych organizacji., m.in.: Paolo Cola (8. Dan IKJKA, Włochy), Walter Hutter (5. Dan IUMA, Szwajcaria), Keido Yamaue (10. Dan, Dania), Andrew McGill (10. Dan Kenpo, Anglia), Herman Van Loo (6. Dan IUMA, Belgia), Hans Hohn (Kungfu, Niemcy), Tair Narimanov (5. Dan, Rosja), Stanislav Lansky (3. Dan POJ, Czechy), Zdenek Kania (2. Dan JJČF, Czechy). W latach 1997-2003 przedstawiciele Polskiej Organizacji Jiujutsu uczestniczyli w kilku międzynarodowych seminariach Jujutsu organizowanych w Czechach (Brno 1997), we Włoszech (Vincenza i Padwa 1998), w Belgii (Deinze 1999, Zonhoven 2000), Słowacji (Modra Harmonia 1999), Austrii (Pinkefeld 2000), Szwajcarii (Saas Fee 2000), Niemczech (Parchim 2000, Schwerin 2001). Najstarszym cyklicznie organizowanym turniejem Sportowego Jiujutsu w Polsce jest Jaworzno Open, przeprowadzany od 1992 roku przez Jaworznicką Szkołę Walki Wręcz Guja Jiujutsu. Największym prestiżem cieszy się z kolei Guja Cup, w którym uczestniczą zaproszeni przez Tomasza Guję – fundatora nagród pieniężnych - utytułowani zawodnicy.

Polska Organizacja Jiujutsu jest otwarta na współpracę z ośrodkami propagującymi zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne metody walki wręcz i samoobrony. Jednak staranny dobór członków powoduje, że stowarzyszenie jest organizacją elitarną - nie nastawioną na liczbę ośrodków i ćwiczących. Dużą wagę liderzy POJ przywiązują do właściwej, przyjacielskiej atmosfery wewnątrz organizacji.

Zobacz powiązane galerie: